پرتال شرکت برق منطقه‌ای مازندران

/ زیر سایت ها / حوزه مدیرعامل / پایگاه خبری روابط عمومی / اخبار و رویدادها / وبینار مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو و مدیر عامل شرکت توانیر با کارکنان دفاتر روابط عمومی برق کشور

وبینار مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو و مدیر عامل شرکت توانیر با کارکنان دفاتر روابط عمومی برق کشور

اخبار و رویدادها
1400/09/10 - 08:46
وبینار مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو و مدیر عامل شرکت توانیر با کارکنان دفاتر روابط عمومی برق کشور

 

 مهندس متولی زاده در نشست مجازی روابط عمومی های صنعت برق بر نقش روابط عمومی های صنعت برق در آگاهسازی و اقبال عمومی به اصلاح الگوی مصرف برق در کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای مازندران وگلستان، به نقل از پایگاه خبری توانیر، نشست مجازی مدیران روابط عمومی های صنعت برق، همزمان با آغاز برنامه یکپارچه روابط عمومی ها در جهت کمک به مدیریت سوخت زمستانه نیروگاهها و تامین برق زمستان از طریق مدیریت مصرف 10 هزار مگاوات انرژی با حضور مدیرعامل شرکت توانیر و ارتباط برخط با شرکتهای برق منطقه ای و توزیع برق کشور در توانیر برگزار شد.

مدیرعامل توانیر در این نشست نقش روابط عمومی های صنعت برق در آگاهسازی مردم و جبران ناترازی تولید و مصرف برق ناشی از محدودیت های سوخت نیروگاه ها در فصل سرما را تعیین کننده خواند و اظهار داشت:در فصل سرما از لحاظ تولید برق مشکلی وجود ندارد ولی به دلیل محدودیت تامین سوخت نیروگاهها با چالش مواجه می شویم و لازم است روابط عمومی های صنعت برق مسایل را در جهت آگاهسازی و اصلاح الگوی مصرف به مردم منعکس کنند.

مهندس محمدحسن متولی زاده با اشاره به افزایش شدید مصرف گاز در بخش های خانگی و تجاری در آغاز فصل سرما ،حدود 75 درصد مصرف گاز کشور را به این دو بخش مربوط دانست که روزانه به بیش از 600 میلیون مترمکعب بالغ می شود این درحالیست که نیروگاهها با مصرف روزانه 200 میلیون مترمکعب گاز ، 20درصد از مصرف گاز کشور را به خود اختصاص می دهند و چون امکان استفاده از سوخت جایگزین مایع را دارند ،جزو اولین مراکزی هستند که در زمستان سوخت شان محدود می شود و به ناچار از سوخت گازوییل و مازوت که ارزش اقتصادی بالایی دارد، استفاده می کنند.

وی با اشاره به امکان عدم کفایت سوخت گازوییل در زمستان، عدم استفاده از مازوت به دلیل جوسازی های غیر واقعی در مورد آلودگی هوا را باعث اخلال در تامین برق و یک اشتباه استراتژیک عنوان کرد و توضیح داد: استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها که در فاصله 15 تا 20کیلومتری شهرها قراردارند آن هم در شرایط پایداری هوا نمی تواند علت آلودگی شهرها باشد و این آلودگی ناشی از منابع محلی از جمله خودروهاست و اگر اخلالی در تامین سوخت نیروگاه ها ایجاد شود، مجبوریم محدودیت هایی را در تامین برق ایجاد کنیم.

مهندس متولی زاده سهم سوخت مصرفی بخش روشنایی را 2 درصد کل مصرف سوخت کشور عنوان کرد که با وجود سهم کم، نقش مهمی در فرهنگسازی و اصلاح الگوی مصرف برق دارد و لازم است تعدیل روشنایی معابر به ویژه در جاده ها و اتوبانهای بین شهری به طور جدی از سوی شرکت های برق دنبال شود.

وی ادامه داد: تعدیل هر پایه روشنایی معادل مصرف برق یک خانوار اثربخش است و در مجموع یک تا 1.5 میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف سوخت را به همراه دارد.

مدیرعامل توانیر درخصوص رمز ارزها، تولید هر بیت کوین را نیازمند مصرف 150 هزار لیتر گازوییل به ارزش  75 هزار دلار در نیروگاه ها دانست و تولید غیرمجاز رمز ارزها را دست بردن در جیب مردم ذکر کرد که با برخورد جدی تری روبرو می شود و خمع آوری کل انشعاب برق مراکز غیر مجاز را در پی دارد.

وی صرفه جویی 10 درصدی مردم در مصرف گاز را معادل 60 میلیون لیتر صرفه جویی در سوخت و معادل کل نیاز سوخت نیروگاهها عنوان و تاکید کرد: باید اقدامات ساده مصرف بهینه را به شکل نوآورانه و خلاق به مردم معرفی کنیم و گزارشهای کوتاه خبری در مورد رمز ارزها و بهینه سازی مصرف در استانها، به طور روزانه از طریق شبکه سراسری منعکس و به ایجاد رقابت در استانها کمک کند.

وی افزود: موافقتنامه محدودیت صنایع در فصل سرما در دست تنظیم قراردارد و اگر تامین سوخت نیروگاه ها به هر دلیلی دچار مشکل شود، باید مصرف برق صنایع به ویژه صنایع بزرگ را محدود کنیم که امیدواریم به آن شرایط نرسیم.

علی اکبر کاظمی مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو در این نشست، تولید محتوا با رویکرد و نگرش خلاقانه و استفاده از ایده های نو و روشهای جذاب برای آگاهسازی و انعکاس واقعیت ها به مردم را حایز اهمیت دانست و از فراهم بودن ظرفیت های ملی اطلاع رسانی از طریق رسانه های دیداری و شنیداری در این خصوص خبر داد و از روابط عمومی های صنعت برق خواست از روش ها ،واژه ها و ادبیات تکراری خودداری کنند و روش های خلاقانه و مطابق با ذائقه مخاطب را برای تاثیرگذاری به کاربگیرند.

وی همچنین با تاکید بر تقویت شورای انسجام بخشی ،از روایط عمومی ها خواست با انتشار روزانه اخبار پروژه های مهم و اقدامات توسعه ای شرکت های برق و پخش آن طبق جدول تنظیم شده از طریق ستاد، به گسترش امید، حس غرور و افتخار ملی در کشور کمک کنند.

در ابتدای این نشست مدیرکل روابط عمومی و اموربین الملل توانیر اصلی ترین موضوع این نشست را تعهد تامین برق برای مردم و کاهش 10 هزارمگاوات از طریق برنامه های مدیریت مصرف برق عنوان کرد و از تدوین راهبردها و نقشه راه در این خصوص و بررسی آن در این نشست خبرداد.

ابوذر صالحی با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت رفع محدودیت ها و سهولت بخشی به پخش محتواهای تولیدی در رسانه ملی و سایر رسانه ها، بر اهمیت هم آوایی روابط عمومی شرکتهای برق در تولید و اشتراک گذاری محتواهای مرتبط با اصلاح الگوی مصرف و انعکاس آن در جامعه تاکید کرد و به روند تشکیل اتاقهای فکر در این خصوص پرداخت.

وی صرفه جویی در مصرف آب، گاز و برق را موضوع کلیدی و مهم عنوان کرد و از ایجاد بانک سوالات و یکپارچه شدن اطلاع رسانی، مصاحبه ها و اخبار و رصد فعالیت شرکتها در این باره از سوی توانیر خبر داد.

صالحی نقشه راه روابط عمومی های صنعت برق را شامل 4 گام ذکر کرد که مسیریابی،راهبرد،اجرای یکپارچه برنامه ها و نهایتا اثرسنجی،بازنگری و اصلاح را شامل می شود و با برپایی این نشست، برنامه های مدیریت سوخت زمستانه و تامین برق مردم به طور رسمی و با حضور مدیرعامل شرکت توانیر آغاز شده است.

   

   

                                    

 

 

 

 

بازدید: 220