پرتال شرکت برق منطقه‌ای مازندران

راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق

اخبار و رویدادها
1400/04/19 - 10:16
راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق

 

استفاده از رنگ‌های روشن در هنگام رنگ آمیزی محیط‌های داخلی ساختمان نیاز به استفاده از روشنایی مصنوعی را به حداقل می‌رساند.

تمیز کردن منظم روی لامپ‌ها و حباب چراغ‌ها، نور تابش شده از آنها را افزایش می‌دهد، یک لایه گرد و غبار می‌تواند تا ۵۰ درصد شدت نوری لامپ را کاهش دهد.

استفاده از لامپ‌های کم مصرف در لوسترهای چند شاخه صرفه‌جویی خوبی به همراه خواهد داشت، در صورتی که تعداد شاخه‌های لوستر زیاد است برای هر شاخه کلید جداگانه‌ای در نظر بگیرید تا در مواردی که نیاز به نور همه شاخه‌ها ندارید فقط لامپ‌های قسمتی از شاخه‌ها را روشن کنید.

خودداری از مصرف لامپ‌های التهابی در منزل، این لامپ‌ها حدود ۹۵ درصد انرژی مصرفی را به گرما و تنها حدود پنج درصد از انرژی مصرفی آنها صرف تولید نور می‌شود در حالی که طول عمر متوسط یک لامپ کم مصرف، حدود ۱۰ برابر عمر متوسط بهترین نوع لامپ رشته‌ای و مصرف انرژی آن کمتر از ۲۰ درصد مصرف یک لامپ رشته‌ای با «شار» نوری برابر است.

سیم‌کشی الکتریکی غیر استانداردمی‌تواند سبب بالا رفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی شود، لذا توصیه می‌شود که هر چند سال یک بار سیم کشی منزل خود را توسط یک متخصص بررسی کنید.

برای نصب لامپ‌ها از سرپیچ‌های سالم، مرغوب و دارای نشان استاندارد ملی ایران استفاده کنید.

سعی کنید در هنگام مطالعه و انجام کارهای نیازمند به شدت روشنایی زیاد از نور موضعی استفاده کنید نور یک لامپ کم مصرف ۲۰ وات با کیفیت معادل نور یک لامپ رشته‌ای ۱۰۰ و ات است.

لامپ‌های مهتابی سوخته‌ای را که در حال چشمک زدن است، به سرعت تعویض کنید.

بهتر است در راهروها و راه پله‌های منازل مسکونی از سنسورهای حساس به حرکت استفاده کرده تا در زمانی که تردد انجام نمی‌گیرد، انرژی الکتریکی به هدر نرود.

روشنایی‌های محیط‌های باز نظیر حیات مجتمع‌ها و … را همراه با یک فتوسل و سنسور حساس به حرکت، کنترل کنید در این صورت این روشنایی‌ها تنها در شب یا زمانی که شخصی در محل حضور داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به این وسیله، انرژی مصرفی خود را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهید.

استفاده از لامپ‌های فلورسنت با رفلکتورهایی که توان بازتاب بیشتری دارند و «بالاست الکترونیکی» برای روشنایی اتاق کار و پارکینگ توصیه می‌شود. لامپ‌های کم مصرفی که به صورت مداوم روشن و خاموش می‌شوند، عمر مفیدشان کاهش می‌یابد.

قرار دادن لامپ‌های کم مصرف در قاب‌ها و چراغ‌های بسته و بدون تبادل هوا، بالاست لامپ را گرم کرده و باعث کاهش عمر مفید لامپ می‌شود.

علاوه بر این روش‌ها برای کاهش مصرف وسایل سرمایشی باید از دور کند کولرهای آبی و تنظیم درجه کولرهای گازی بر روی دمای آسایش استفاده کرد.

بازدید: 75