با حضور وزیر نیرو در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

بهره‌برداری  از 2 نیروگاه مولد مقیاس کوچک و 7 پروژه انتقال و فوق توزیع برق مازندران آغاز شد

اخبار و رویدادها
1398/11/26 - 08:10
توسط: علی فلاح

 

2 نیروگاه مولد مقیاس کوچک و 7 پروژه انتقال و فوق توزیع برق مازندران در شانزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو   به بهره‌برداری رسید.

مهندس افضلی مدیرعامل برق منطقه ای مازندران و گلستان در این آئین گفت: دو نیروگاه مولد مقیاس کوچک و 7 پروژه صنعت برق با اعتبار بیش از ۶۷۷ میلیارد تومان در استان وارد مدار شده است که رکورد دستگاه‌های اجرایی را از نظر اعتباری و ریالی به خود اختصاص داده‌ایم.

وی گفت: این دونیروگاه  شامل نیروگاه مقیاس کوچک 25 مگاواتی در بابلسرو نیروگاه مقیاس کوچک  25 مگاواتی در شهرک صنعتی رجه بابل هستندکه برای آنها 410 میلیارد تومان سرمایه گذاری شد وبامشارکت بخش خصوصی ساخته شد .
وی  افزود: کمک به کمبود تولید شبکه سراسری و جلوگیری از اعمال خاموشی، کاهش تلفات شبکه فوق توزیع و توزیع، به تعویق انداختن توسعه پروژه‌های شبکه، افزایش مشارکت بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌های استانی در راستای اصل 44، افزایش پایداری شبکه و تامین برق مستمر، تقویت پدافند غیرعامل و جبران ضعف ولتاژ و بهبود ولتاژ برق مشترکان و ایجاد اشتغال مستقیم برای 26 نفر از اهداف و اثرات اجرایی این پروژه‌ها به‌شمار می‌آید.


وی خاطرنشان کرد: 7 پروژه انتقال  شامل توسعه بخش 63 کیلوولت پست مرکز مازندران، احداث ایستگاه فوق توزیع ساری 6، احداث ایستگاه فوق توزیع بابل5، احداث خط کابلی تغذیه کننده ایستگاه ساری6، احداث خط کابلی تغذیه کننده ایستگاه بابل 5، احداث خط انشعابی و ایستگاه ساده 230 کیلوولت بهشهر و 17 دسگاه فیدر خروجی پست فوق توزیع 20 کیلوولت که برای آنهابیش از 267 میلیارد تومان سرمایه گذاری شد .
مهندس افضلی گفت: تامین برق مستمر و مطمئن، کاهش خاموشی‌های ناشی از ازدیاد بار در زمان پیک بار، افزایش پایداری و قابلیت اطمینان شبکه، رفع افت ولتاژ مشترکان منطقه و کاهش تلفات شبکه از اهداف و اثرات اجرای این پروژه‌ها محسوب می‌شود.
مهندس افضلی  نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سرخ رود را از نیازهای مهم برای رفع افت ولتاژ برق در منطقه بیان کرد و گفت: عقب ماندگی در بخش تولید و شبکه‌های برق داریم و با کمبود حدود ۸۰۰ تا هزار مگاوات برق مواجه هستیم که با ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سرخ رود بخشی از آن تأمین می‌شود.

مدیرعامل برق منطقه‌ای مازندران با اظهار اینکه ۲۰۰ مگاوات نیروگاه با اعتبار ۹۰۰ میلیارد تومان تا تابستان سال آینده وارد مدار می‌شود، گفت: در حوزه شبکه برق نیز ۱۹ پروژه در دست اقدام داریم که ۳۵۷ میلیارد تومان تاکنون برای آن هزینه شده و ۶۲۲ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارند.

افضلی تصریح کرد: با اجرای پروژه‌های در دست اقدام ۱۷۳ هزار مشترک جدید را می‌توان جذب کرد و از ۲۱۹ مگاوات اعمال خاموشی به ارزش ۵۰ میلیارد تومان پیشگیری می‌شود.

وی نقش پروژه‌های اجرا شده را در کاهش تلفات انرژی مفید دانست و گفت: این طرح‌ها سبب صرفه جویی ۴۴.۸ مگاواتی به ارزش ۷۴ میلیارد ریال شده است.

بازدید: 282