دو نیروگاه مقیاس کوچک برق در مازندران آماده بهره‌برداری است

اخبار و رویدادها
1398/10/17 - 10:25
توسط: علی فلاح

مدیرعامل شرکت برق منطقه مازندران و گلستان گفت که تا پایان سال جاری سه نیروگاه مقیاس کوچک با حجم سرمایه گذاری بیش از پنج هزار و 3۰۰ میلیارد ریالی توسط بخش خصوصی در مازندران به بهره برداری می‌رسد.مهندس حسین افضلی افزود : ساخت ۲ نیروگاه اکنون تمام شده و منتظر بهره برداری هستیم و یک نیروگاه دیگر هم در حال تکمیل است.

وی توضیح داد : نیروگاههای آماده بهره برداری یکی در شهرک صنعتی رجه بابل و دیگری در بابلسر است که در زمان بهره برداری در مجموع ۵۸ مگاوات انرژی برق وارد مدار می کنند.

مدیرعامل برق منطقه مازندران و گلستان گفت: نیروگاه رجه بابل توسط سرمایه گذار داخلی و با هزینه 1700 میلیارد ریالی ساخته شده است که 8 میلیون دلار آن تسهیلات دولتی برای خرید تجهیزات بوده است.

وی افزود : نیروگاه بابلسر نیز توسط سرمایه گذاری چینی و با حجم سرمایه گذاری 2100 میلیارد ریالی و تماما" از محل آورده خود سرمایه گذار ساخته شده است.

مهندس افضلی همچنین از بهره برداری نیروگاه ۲۵ مگاواتی چمستان نور تا پایان سال جاری خبر داد و گفت که این نیروگاه نیز با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و با ارزش  حدود یکهزار و 500 میلیارد ریالی در حال ساخت است که پیش بینی می کنیم قبل آغاز سال جدید وارد مدار شود.

وی افزود: با افتتاح این سه نیروگاه برق ، انرژی مورد نیاز ۳۰ هزار خانوار و بیش از ۱۲۰ هزار نفر تامین می شود.

مهندس افضلی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا کنون حدود ۲5 مگاوات نیروگاه های مقیاس کوچک بخش خصوصی در این منطقه وارد مدار شد ، گفت: برنامه ما این است که امسال بخش خصوصی بتواند ۱۰8 مگاوات ،ظرفیت جدید  وارد مدار کند.

وی گفت: مازندران به خاطر جریان داشتن ۱۲۰ رشته رودخانه به طول بیش از پنج هزار کیلومتر در آن، مسعتدترین استان برای ایجاد نیروگاههای مقیاس کوچک برقابی جهت تامین برق مورد نیاز است.

وی افزود:هم اکنون ۴۵۴ مگاوات ظرفیت برقابی کوچک در مازندران وجود دارد که آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

وی گفت :نیروی برقابی گسترده ترین شکل استفاده از انرژی های تجدیدپذیر محسوب می شود.این نوع نیروگاه ها در مقیاس بزرگ بیشتر از ۱۰ مگاوات در اطراف سدها  و نیروگاههای کوچک کمتر از ۱۰ مگاوات در مسیر رودخانه ها احداث می شود.

مهندس افضلی خاطر نشان کرد :نیروگاههای مقیاس کوچک تنها در نیروگاههای برقابی خلاصه نمی شود بلکه دارای انواع دیگری مانند نیروگاههای خورشیدی ، بادی و گازی وبیوگازاست.

وی تصریح کرد:استان مازندران دارای حدود ۲ میلیون مشترک است که پیک مصرف برق استان را به حدود سه هزار و ۲۵۰ مگاوات می رساند و حدود ۷۰ درصد مصرف کنندگان برق مازندران نیز خانگی هستند.

وی افزود: توان تولیدی برق مازندران حدود ۲ هزار و ۶۰۰ مگاوات است که حدود ۵۵۰ مگاوات از این مقدارتوسط بخش خصوصی و نیروگاه های کوچک مقیاس تولید و تامین می شود.

سرمایه گذاری مطمئن دربخش تولید انرژی

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان تولید برق در مقیاس کوچک را سرمایه گذاری مطمئن با سود بالا توصیف کرد که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته با ورود جدی بخش خصوصی مواجه است.

مهندس  افضلی درآمد حاصل از تولید و فروش انرژی را برای بخش خصوصی ماهیانه حدود 1440 میلیون ریال به ازای هر مگاوات اعلام کرد و افزود: به طور میانگین در کمتر از سه سال معمولا" این نیروگاه ها علاوه بر تامین هزینه های احداث به سودآوری می رسند. 

وی همچنین گفت: مدت بازگشت سرمایه کامل نیروگاه های کوچک مقیاس حدود سه ونیم سال است که برای این صنعت بسیار مطلوب می باشد.

بازدید: 358