/ زیر سایت ها / حوزه مدیرعامل / پایگاه خبری روابط عمومی / اخبار و رویدادها / تاکنون 22 نیروگاه مقیاس کوچک در مازندران و گلستان با ظرفیت 245 مگاوات به بهره برداری رسید

تاکنون 22 نیروگاه مقیاس کوچک در مازندران و گلستان با ظرفیت 245 مگاوات به بهره برداری رسید

اخبار و رویدادها
1398/08/26 - 08:19
تاکنون 22 نیروگاه مقیاس کوچک در مازندران و گلستان با ظرفیت 245 مگاوات به بهره برداری رسید

دوماه پیش و در هفته دولت بود که پست فوق توزیع تنکابن 2 و خط تغذیه کننده آن و افزایش ظرفیت 2 نیروگاه مقیاس کوچک تنکابن 1و2 با حضور استاندار مازندران و مسئولان محلی به بهربرداری رسید.

این طرح ها که از مهمترین نیازهای تامین انرزی شهرستان تنکابن بود با وارد مدار شدن بسیاری از مشکلات غرب استان از جمله ضعف ولتاژ را مرتفع کرد و اکنون امکان توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی با ایجاد این زیر ساختها فراهم گردید.

به گفته مهندس حسین افضلی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان در سال های اخیر پیک مصرف برق در استان مازندران تا 3 برابر متوسط کشوری افزایش یافته که به تناسب این رشد ناچار هستیم شبکه های جدیدی ایجاد نماییم تا دچار خاموشی نشویم.

این البته همه ماجرا نبود و با تلاش های برق منطقه ای مازندران و گلستان شاهد کاهش خاموشی ها به نسبت سال گذشته بودیم که خبر خوشی برای مردم استان مازندران است که 10 سال پیش به خاموشی ها در ساعت پیک مصرف عادت داشتند اما امروز می توانند با اطمینان بیشتری از این انرژی استفاده کنند.

افزایش معنادار تعداد نیروگاههای مقیاس کوچک بهره بهرداری شده در مازندران و گلستان از دیگر دستاوردهای چشمگیر این حوزه است، با این حساب تعداد نیرو گاههای مقیاس کوچک بهره برداری شده به 22 واحد با مجموع ظرفیت 245 مگاوات افزایش یافته است که از این میزان ظرفیت 83 مگاوات از ابتدای سال 98 تا کنون به بهره برداری رسیده است.

همچنین 12 نیروگاه تولید برق مقیاس کوچک با ظرفیت 184 مگاوات در منطقه مازندران و گلستان در دست اقدام است که به مدار آمدن این واحد ها تاثیر مثبت در پایداری و تامین برق مطمئن منطقه  به دنبال خواهد داشت.

تلاش برق منطقه ای مازندران و گلستان برای استفاده از ظرفیتهای مردمی در غالب بخش خصوصی موجب شده که تعداد قراردادهای خرید منعقده با بخش خصوصی به 46 قرارداد با مجموع ظرفیت 720 مگاوات برسد که با حمایتهای دولت اجرایی گردیده یا بزودی اجرایی خواهد شد.

رعایت عدالت خدمات در سراسر مناطق تحت پوشش

 تلاش های برق منطقه ای برای توزیع همه جانبه خدمات در سراسر استان های تحت پوشش مازندران و گلستان باعث شده است که رضایتمندی مردم و سرمایه گذراران از این شرکت رشد قابل توجهی داشته باشد. به خصوص اینکه توجه شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان به استفاده از ظرفیت مغفول بخش خصوصی داخلی و روز آمدی فناوری ها با استفاده از دانش بومی باعث افرایش سرمایه گذاری عمومی در توسعه پروژه های دولتی شده است و این افزایش مشارکت ضمن استفاده از سرمایه های سرگردان و جهت دهی آنها در توسعه به مثابه پیوند دولت و بخش خصوصی برای ایجاد زندگی بهتر برای مردم مازندران و گلستان است.

 از سویی دیگر غرب مازندران همیشه از نوسانات برق رنج می برد که یا برنامه ریزی های صورت گرفته خط رویان تا چابکسر به طول 360 کیلومتر مدار اصلاح و بازسازی شد تا در موقع طوفانی و بادهای شدید دچار خاموشی نشود.

در نمونه ای دیگر برای پروژهای انتقال و فوق توزیع استان نیز مبلغ 358 میلیارد تومان هزینه شده، همچنین برای 2 پروژه افزایش ظرفیت نیروگاه مقیاس کوچک تنکابن 1و2 به میزان افزایش ظرفیت 12.5 مگاوات 40 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی هزینه شده و 25 میلیارد تومان نیز از اعتبارات دولتی برای پست فوق توزیع تنکابن 2 به ظرفیت 30 مگاوات آمپر و خط تغذیه کننده آن به طول 3 کیلومتر در نظر گرفته و اختصاص داده شده است

استفاده بهینه برق منطقه ای از دانش بومی

ازدیگر تلاشهای شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان باید به تمرکز بر بخش پژوهشی و ایجاد ارتباطی ارگانیک با نهادهای علمی کشور اشاره کرد. در یکی از نمونه های متاخر، نشست علمی و پژوهشی این شرکت و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با حضور مدیر عامل و اعضاء کمیته تحقیقات این شرکت و رئیس، معاونین، اساتید و پژوهشگران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شده که گزارش آن را در ادامه می خوانید.

در این جلسه مهندس افضلی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین دانشگاه بیان کرد: ارتباط بین صنعت و دانشگاه همیشه مفید بوده و ما علاقه مندیم تا ارتباط را توسعه دهیم و ما بیشترین پروژه را با این دانشگاه داشته ایم.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان در ادامه اظهار داشت: از هر پیشنهادی که منجر به افزایش ارتباط با دانشگاه و کاهش فرایند تحقیقات شود استقبال می کنیم و همچنین زمینه های همکاری متعددی وجود دارد که می توانیم با هم کار کنیم. از جمله کارآموزی دانشجویان، فرصت مطالعاتی اساتید و بازدید اساتید و دانشجویان از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در ایستگاه های فشار قوی منطقه و آشنایی با نحوه نصب و راه اندازی این تجهیزات است. ایشان هم چنین اظهار داشتند بسیاری از مشکلات صنعت با همکاری دستگاه قابل حل بوده و آثار و آغاز و نتایج آن به خدمات رسانی مطلوبتر به مردم عزیز منطقه برمیگردد.

در ادامه دکترجواد واثقی  امیری رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با عرض خیر مقدم و تشکر و قدردانی از حضور مدیر عامل،معاونین  و مدیران شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان به ظرفیت ها و توانمدی های موجود در دانشگاه اشاره نمود و گفت:یکی از سیاستهای مهم و مورد توجه دانشگاه انجام تحقیقات کاربردی در راستای حل معضلات و مشکلات استانی و منطقه ای است.

وی ضمن تاکید براین که اگر نیازها به درستی در صنعت تعریف شود و دانشگاه نیز پتانسیل های خود را معرفی کند، انجام تحقیقات و پژوهش های کاربردی سریعتر و هدفمندتر صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با پتانسیل علمی بالا و نیروی انسانی توانمند، با تجربه، نخبه و جوان پروژه های زیادی را در سطح ملی و  منطقه ای با موفقیت به انجام رسانیده است و خوشبختانه پروژه های تحقیقاتی زیادی را با وزارت نیرو داشته و عمدتا" خاتمه یافته و تعداد محدودی در حال اجراست، اما با توجه به پتانسیل موجود در دانشگاه و تنوع نیاز وزارت نیرو امکان افزایش این قراردادها بیشتر خواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است؛ مقرر گردید مفاد تفاهم نامه همکاری علمی پژوهشی فی مابین، با توجه به مذاکرات این نشست بروزرسانی گردد و جلسه ای مشترک بین اساتید دانشگاه و متخصصان شرکت برق منطقه ای جهت طرح موضوعات و مسائل اساسی صنعت برق منطقه برگزار گردد.

بازدید: 416